Problemy z erekcją a relacje z partnerką

Mężczyźni bardzo często mają kompleksy z powodu impotencji. Zaburzenia erekcji potrafią w znacznym stopniu zaburzyć samoocenę i spowodować problemy i niedopowiedzenia w relacjach z partnerką. Kluczem do rozwiązania tych problemów jest szczera rozmowa i dogłębne przeanalizowanie przyczyny.

Jak powstaje erekcja?

Warto uświadomić sobie, że wiele czynników wpływa na powstawanie erekcji. Niezbędna jest integracja wielu układów i czynników, aby fizjologiczny proces był nienaruszony i przebiegał harmonijnie. Na przebieg wzwodu ma wpływ układ nerwowy – między innymi ośrodek erekcji w rdzeniu kręgowym. Właściwe działanie układu przywspółczulnego jest kluczowe. Dodatkowo układ krwionośny również pełni ważną funkcję. Podczas wzwodu rozszerzają się naczynia tętnicze, natomiast kurczą żylne. Dzięki temu ciała jamiste wypełniają się krwią, co umożliwia usztywnienie i uniesienie penisa. Testosteron również jest nieodzownym elementem całej układanki – jego stężenie znacząco wpływa na funkcje seksualne i męskie cechy drugorzędowe. Bardzo często mówi się o erekcji jako odruchu – najczęściej jest on wywoływany przez jakiś bodziec seksualny. Mogą być to myśli, fantazje erotyczne, a także widok – czyli szeroko pojęte doznania zmysłowe. Zdarza się także, że erekcja pojawia się podczas snu. Jest to zjawiskiem fizjologicznym, dlatego nie należy się tym martwić.

Przyczyny problemów z erekcją

Warto zaznaczyć, że zaburzenia wzwodu mogą dotyczyć panów w każdym wieku. Najczęściej są to jednak mężczyźni w przedziale wiekowym 50-60 lat. Bardzo istotnym czynnikiem jest niezdrowy tryb życia. Nieprawidłowa dieta, brak ruchu, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów prowadzą do rozwoju chorób cywilizacyjnych, wśród których przoduje nadciśnienie tętnicze i cukrzyca i miażdżyca. Kolejną ważną przeszkodą jest stres, towarzyszący w życiu zawodowym i rodzinnym. Wiąże się to także z chronicznym zmęczeniem i niedostateczną ilością snu. Pewne grupy leków także nie są obojętne – antydepresanty, leki obniżające ciśnienie i leki przeciwpadaczkowe mogą przyczynić się do powstania problemów. Bardzo ważna jest komponenta emocjonalna – zbyt wysokie oczekiwania i presja ze strony partnerki mogą negatywnie wpłynąć na potencję. Ubytki i choroby neurologiczne są poważnymi schorzeniami, które należy wziąć pod uwagę przy diagnostyce.

Jak rozmawiać o tym z partnerką?

Najczęściej popełnianym błędem jest unikanie tematu. Mężczyźni bardzo często wstydzą się rozmawiać o problemie. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji szukają wymówek i ograniczają kontakty seksualne. Często partnerka obwinia siebie za zaistniałą sytuację, uważa że jest niewystarczająca. Im bardziej się stara, tym bardziej doznaje poczucia upokorzenia i jest przekonana o swojej nieatrakcyjności. Może zacząć także podejrzewać drugą osobę o zdradę, w wyniku utraty zaufania. Tworzy się napięcie i wiele niedopowiedzeń. Jest to przyczyną wielu konfliktów i poczucia winy. Tymczasem warto zastanowić się, czy nie lepiej szczerze porozmawiać w cztery oczy. Warto wybrać odpowiedni moment, w którym żadne z kochanków nie będzie się spieszyć. Nie bez znaczenia jest także miejsce – inne osoby nie powinny słyszeć rozmowy, gdyż może okazać się to krępujące. Zapewnienie intymności jest niezbędne. Wytłumaczenie partnerce istoty problemu oraz zapewnienie o swojej wierności może pomóc odbudować jej zaufanie. Jeśli mężczyzna nie jest w stanie się przełamać, warto rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże rozwiązać zaistniałą sytuację. Problemy z erekcją nie są powodem do wstydu – powinno się o tym rozmawiać i szukać rozwiązania problemu. Na szczęście impotencja przestaje być tematem tabu, coraz częściej mówi się o tym głośno.

Leczenie zaburzeń erekcji

Warto pamiętać, że impotencja jest powszechnym problemem w społeczeństwie. Nie stanowi ona jednak sytuacji bez wyjścia. W celu wyjaśnienia przyczyny należy udać się do lekarza specjalisty. Zajmuje się tym lekarz urolog, androlog i seksuolog. Nieoceniona może być także opinia psychologa, który popatrzy na zaburzenie z nieco innej perspektywy. Niezbędne badania pomogą w znalezieniu źródła problemu i jego eliminacji. Na rynku dostępne są preparaty typu viagra, które podniosą poziom sprawności seksualnej. Mechanizm działania tych leków polega blokowaniu enzymu PDE5 (fosfodiesterazy typu 5), który zapobiega rozluźnieniu mięśni naczyń prącia i ciał jamistych. Pozwala to na uzyskaniu erekcji, która pojawia się po skojarzeniu z bodźcem seksualnym. Jeśli leki nie są skuteczne, leczeniem drugiego rzutu są iniekcje do ciał jamistych i preparaty docewkowe. Ostatecznością jest zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu protezy prącia. Należy mieć na uwadze, że jest to jednak procedura inwazyjna, chociaż cechuje się wysoką skutecznością. Warto zaznaczyć, że w przypadku chorób cywilizacyjnych główne leczenie opiera się na zmianie dotychczasowych nawyków.

Dodaj komentarz