Jak wygląda menopauza i klimakterium?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, a klimakterium to cały szereg zmian i procesów, które zachodzą w ciele w czasie wygaśnięcia zdolności rozrodczych. To czas wielkich zmian w życiu pań, z którymi nie zawsze chcą się pogodzić.

menopauza
Zmiany cielesne

W przypadku kobiet nie jest tak prosto, jak u mężczyzn. Wystarczy zażyć tabletkę typu Viagra i można być gotowym na seks do końca życia. W momencie, gdy jajeczka u pań zaczynają się kończyć, następuje faza klimakterium. Przysadka mózgowa produkuje mniejszą ilość hormonów, co bezpośrednio przekłada się na drażniące dolegliwości. Najczęściej spotykane są uderzenia na zmianę gorąca i zimna. Jest to spowodowane niższym niż zazwyczaj poziomem estrogenów. Wiele kobiet zauważa również bardziej obfite miesiączki przed menopauzą, co jest spowodowane kompletnym złuszczaniem się błony śluzowej macicy.

Zmiany psychiczne

Wiele kobiet odbiera menopauzę jako utratę kobiecości. Takie podejście ma bardzo negatywny wpływ na psychikę. Z reguły z tego powodu cierpią również panowie, gdyż libido ich partnerek spada praktycznie do zera. Męczące są również wahania nastrojów – od wybuchów złości aż po płacz. Jest to również spowodowane zanikaniem niektórych hormonów w organizmie. Niestety, okres klimakterium może trwać nawet 10 lat, częściowo podczas których występują jeszcze miesiączki, często bezowulacyjne. Brak możliwości zajścia w ciążę jest ciężkim przeżyciem dla każdej kobiety, nawet dla tych, które są zatwardziałymi przeciwniczkami macierzyństwa.

One thought on “Jak wygląda menopauza i klimakterium?

  1. Moi Drodzy, z hormonalną terapią zastępczą objawy menopauzy nie są aż tak dokuczliwe, można nad nimi zapanować, fakt powoduje ona skutki uboczne, ale na to też można zaradzić, ja biorę osłonowo harmonellę, która chroni mnie przed wieloma z nich, np chroni serce czy wątrobę, warto poczytać i u siebie również zastosować

Dodaj komentarz